https://prviplan.hr/aktualno/porezni-obveznici-platit-ce-3-milijarde-kuna-dugova-uljanika-i-petrokemije/
"Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u intervjuu Večernjem listu da će državni proračun uz dodatni napor podnijeti tri milijarde kuna troška zbog izdanih jamstava Uljaniku i Petrokemiji, “bez korekcija na prihodnoj strani, dakle bez dizanja poreza.”
Pojasnio je da je prošle godine ostvaren suficit od 2,8 milijardi kuna, “a i ove godine stvari se razvijaju u dobrom smjeru.”
Petrokemija povećala gubitak na 176 milijuna
Kutinska Petrokemija prvo je polugodište 2018. završila s gubitkom od 176 milijuna kuna, znatno višim u odnosu na isto razdoblje lani kada je gubitak bio 40,3 milijuna kuna.Model dokapitalizacije Petrokemije bio je pripremljen prije nekoliko mjeseci, a podrazumijevao je podmirivanje 450 milijuna kuna dugova. Povećanje temeljnog kapitala trebalo bi se provesti izdanjem novih 45 milijuna dionica koje će upisati i uplatiti država putem Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP).
Podloga za to je Vladina odluka iz svibnja o kupovini tražbina banaka prema Petrokemiji u iznosu od 450 milijuna kuna. U svibnju je Ina izvijestila o namjeri sudjelovanja u dokapitalizaciji Petrokemije s iznosom od 150 milijuna kuna te najavila da će namjeru iskazati zajedno s Prvim plinarskim društvom.
Država ostaje manjinski vlasnik
Na pitanje Večernjeg lista gdje je zapelo, Marić je odgovorio da je proces dokapitalizacije u završnoj fazi te da Vlada očekuje da će Europska komisija i nadležna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja dati suglasnost na predviđeni model dokapitalizacije.Dugogodišnje odgađanje rješavanja problema Petrokemije dovelo je do situacije da je Petrokemija prisiljena prodavati proizvode avansno po nižim cijenama da bi se osigurala likvidnost i isplatile plaće.
Dokapitalizacijom se jača pozicija Petrokemije na tržištu. Ako se poslovanje Petrokemije dovede na razinu konkurenata u regiji u pogledu profitabilnosti, a nema razloga da tako ne bude, i država će od toga kao manjinski vlasnik imati financijske koristi.
Ono što posebice frustrira činjenica je da su već prije nekoliko godina postojali uvjeti za rješenje Petrokemije. Međutim, zbog neodlučnosti i loših odluka političkih čimbenika u to vrijeme, učinjena je velika šteta kako Petrokemiji tako i državnom proračunu”, izjavio je Marić.
Osnovica ista i za puno i nepuno radno vrijeme
Marić je između ostalog najavio kako odustaje od najavljenog podizanja osnovice za isplatu doprinosa članova uprava i direktora poduzeća.Podsjetio je na to da su kod jednog broja osnivača i vlasnika d.o.o.-a uočili “određene neprihvatljive pojave drastičnog umanjenja plaćanja iznosa doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje”.
Da bismo onemogućili očiti nerazmjer iznosa plaćenih doprinosa i mogućnosti korištenja prava iz zdravstvenog i mirovinskog sustava, a uvažavajući primjedbe i mišljenja iznesena u dosadašnjem tijeku javnog savjetovanja, predložit ćemo izmjenu Zakona o doprinosima prema kojem će već spomenuti predsjednici i članovi uprava d.o.o.-a plaćati iznos doprinosa na propisanu osnovicu kao i oni koji su prijavljeni s punim radnim vremenom, a to je postojeća osnovica 0,65 posto od prosječne plaće, bez obzira na prijavljeno radno vrijeme ili osnovu osiguranja.
Prema tome, predsjednicima i članovima uprava koji u tvrtkama rade puno radno vrijeme ništa se neće mijenjati, kao ni onima, poput umirovljenika, koji imaju pravo rada četiri sata dnevno”, rekao je Marić u velikom intervjuu Večernjem listu.
Nema komentara:
Objavi komentar