ponedjeljak, 22. kolovoza 2016.

Slavonskim općinama stižu milijuni od nafte!

Gornja slika i citirani tekst preuzeti su iz online portala "poslovni.hr", 22.08.2016

http://www.poslovni.hr/hrvatska/slavonskim-opcinama-stizu-milijuni-od-nafte-316834

"Na račune četrdesetak slavonskih općina u kojima će se provoditi istraživanja nafte, kompanije su uplatile ukupno približno tri milijuna kuna

Prvi prihodi od ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika koje su dvije naftne kompanije - Ina i kanadski Vermilion Energy - potpisali u lipnju s predstavnicima hrvatske Vlade, počeli su se slijevati u proračune jedinica lokalne samouprave u Slavoniji.

Na račune četrdesetak slavonskih općina u kojima će se provoditi istraživanja nafte, kompanije su uplatile ukupno približno tri milijuna kuna naknade za istražne površine. Općinama uplate iznose od 15 do nekoliko stotina tisuća kuna, ovisno o istražnoj površini. Osim toga Ina i Vermilion uplatili su u državni proračun deset milijuna kuna naknade za potpisivanje ugovora, piše Glas Slavonije.

Nova ležišta
  Gdje će se točno provoditi istraživanja, praktično još nitko ne zna u općinama u kojima je uplaćena naknada za istražne površine. Konkretne lokacije nisu poznate ni Agenciji. Ona će imati uvid u konkretne lokacije tek kada dvije kompanije završe godišnji radni program i predaju ga Agenciji na uvid. To bi se, neslužbeno doznajemo, moglo dogoditi do kraja ove godine.

Ako istraživanja urode plodom te krene li eksploatacija plina i nafte, država i lokalna zajednica u kojoj će se nalaziti crpilišta ostvarivat će goleme financijske prihode. Oni se samo za državni proračun procjenjuju na iznose između 3,4 i 6,8 milijardi kuna godišnje.

Ključan preduvjet ovim mogućim prihodima jest nalazak ekonomski isplativih količina plina i nafte. Za naš list profesorica sa Zavoda za geologiju i geološko inženjerstvo Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu dr.sc. Josipa Velić, izjavila je kako, prema njezinom mišljenju, postoji prilično velika perspektiva otkrića novih ležišta nafte na istočnom dijelu hrvatskog dijela Panonskog bazena. Kazala je kako je potrebno provesti sofisticirana geofizička istraživanja i njihovu kvalitetnu interpretaciju.

Moguće lokacije na kojima se mogu očekivati nalazi ugljikovodika, ona je navela da su vezane uz beničanske breče (stijene bogate naftom), koje su, kako je rekla, opisane u Beničancima, ali njihovo rasprostiranje nikada nije do kraja istraženo. Veliki izgledi postoje i na srijemskom području gdje su Đeletovci, do sada već poznato crpilište nafte. Profesorica Velić ističe kako su se dosadašnja istraživanja provodila na prosječnim dubinama od 2500 metara, dok se nalazišta novih zaliha mogu očekivati na dubinama do pet tisuća metara.

KOMENTAR:

Komentar na ovu temu pisem u ime HRVATSKE STRANKE REDA, u cije ime nastupam kao kandidat u XI. izbornoj jedinici.

Kao prvo nije mi jasno tko je zakuhao tu kasu u vezi busenja Slavonije. Nije mi jasno tko je dovukao te tvrtke iz vana da po nasem dvoristu rade ono sto nas uopce nisu ni pitali.

Posto je jedna tvrtka iz Kanade, mogu pretpostaviti tko ju je doveo u Hrvatsku, medjutim posto nemam dokaza od iznosenja imena i prezimena cu se suzdrzati.

Narod se jasno u drustvenim mrezama izjasnio protiv busenja u Jadranu. Ova situacija sa Slavonijom je ista prica. O tako vaznoj stvari kao sto je busenje rupa "Fracking" u svrhu trazenja nafte i plina ne moze politika odluciti bez glasa naroda, odnosno jednog referenduma po tom pitanju.

Ako i postoji nesto nafte i plina u Jadranu i Slavoniji, te sirovine sigurno nisu namjenjene velikim koncernima koji ce za malu naknadu prodavati nase sirovine i stvarati ekstraprofit. Treba pogledati samo sto su velike tvrtke ucinile u Africi na podrucju eksploatacije nafte i pitke vode.

Ako postoji u Hrvatskoj nafta i plin oni su namjenjeni koristenju nadolazecim generacijama. Danas je nafta toliko jeftina da je treba kupovati, a ne eksploatirati vlastite izvore. Zasto Amerikanci na veliko ne eksploatiraju izvore u Teksasu nego kupuju sirovu naftu?

Nafta ce nam u buducnosti trebati za proizvodnju lijekova, polimernih masa za elektricne automobile, svemirske brodove, avione, dronove itd.

Shodno navedenom pustimo naftu da lezi tamo gdje je, nerodjene generacije ce je sutra trebati za vaznije stvari, a mrvice koje cemo dobiti od koncerana za njenu eksploataciju mislim da ne trebamo.

Program nase HRVATSKE STRANKE REDA mozete u cijelosti pogledati pod slijedecim linkom.

Ugodno vecer i lijep pozdrav iz Stuttgarta

Drazen Katic

 
http://drazenkatic.blogspot.de/2016/08/hrvatska-stranka-reda-hsr-xi-izborna.html

Nema komentara:

Objavi komentar