http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/strategija-specijalista-za-restrukturiranje-alvarez-ulazi-u-upravu-i-bit-ce-solidarno-odgovoran-za-poslovanje-ali-todorici-ce-i-dalje-upravljati/5868606/
"Odbor vjerovnika od Vlade i dalje očekuje nekakav oblik garancije povrata novca koji će uložiti za spas Agrokora.
Antonio Alvarez, direktor za restrukturiranje Agrokora, još uvijek je u postupku imenovanja u Upravu najvećeg hrvatskog koncerna, neslužbeno doznajemo, a njegovo imenovanje dozvoljava i statut Agrokora, u kojem se u članku 2 navodi da se “uprava društva sastoji od najmanje jednog i najviše 11 članova”. Naime, postoji i mogućnost da Alvarez proces restrukturiranja vodi kao vanjski konzultant, ali je prihvaćen model da ipak postane član Uprave.
To znači da bi, prema članku 12 stavak 1 Statuta, Alvarez bio solidarno odgovoran za vođenje Uprave društva zajedno sa svim ostalim članovima društva, što je dosta velika odgovornost koju preuzima. Statutom Agrokora je, jednako tako, određeno da članove Uprave imenuje Nadzorni odbor, te da će u roku od 60 dana od dana imenovanja NO sklopiti ugovor s članom Uprave. Ono što je bitno, međutim, jest to da će, sukladno predloženom ugovoru između njega i Agrokora, Alvarez ne samo direktno nadgledati i provoditi sve financijske i pravne poslove tijekom cjelokupnog procesa restrukturiranja, nego će imati pravo veta na sve odluke koji se tiču plaćanja i zaduživanja. Naravno, i njegove odluke će moći blokirati Uprava Agrokora, što znači da sadašnji vlasnik Agrokora i dalje, u određenom smislu, ima zadnju riječ u upravljanju Agrokorom.
Dali mu legitimitet
No, Alvarezov status je pojačan činjenicom da je, kako neslužbeno doznajemo, Odbor vjerovnika Agrokora, koji je potpisao tzv. standstill agreement, donio odluku o njegovu imenovanju za glavnog direktora za restrukturiranje, a Agrokor je potpisnik tog standstill agreementa. Doduše, u tom dokumentu se, kako doznajemo, uopće ne strukturira hijerarhija odgovornosti u trokutu između Odbora vjerovnika, glavnog direktora za restrukturiranje i Agrokora. Moglo bi se, stoga, zaključiti da ta suradnja neće teći baš tako glatko, ali to su i inače postupci u kojima se povjerenje u partnera stječe svakim novim provedenim potezom.Izmjene zakona
No, jako je teško pronaći model koji bi jamčio da nakon povlačenja tih blokada dobavljači ili faktoring društva neće opet aktivirati prisilna sredstva naplate kada nova likvidnost uđe u sustav. Naravno, bit će teško postići i dogovor da taj kreditor ima “prime status” i u slučaju daljnjih financijskih problema Agrokora. Na ovom mjestu valja podsjetiti i da dobavljači Agrokora još nisu potpisali standstill agreement i da među njima ima različitih struja od kojih svaka vuče na svoju stranu. Zbog svega toga u Odboru vjerovnika razmišljaju o tome da kontaktiraju Vladu kako bi se pronašao model po kojem bi se tom kreditoru mogao jamčiti povrat novca putem određenog oblika državnog jamstva ili putem izmjene nekih propisa kako bi se pravnim putem omogućilo da to potraživanje ima pravo prvenstva naplate potraživanja. Iz Vlade smo, naravno, dobili negativnu reakciju na takav mogući prijedlog Odbora vjerovnika, što i ne čudi jer bi bilo vrlo teško u javnosti opravdati takav potez. To znači da potpisnicima standstill agreementa slijedi težak posao pronalaska kreditora koji neće tražiti “super senior status” pri naplati potraživanja u slučaju daljnjih financijskih problema Agrokora ili da između svih vjerovnika, uključujući i dobavljače, pronađu sistem po kojem bi se svi odrekli naplate svojih potraživanja prije nego što se naplati novi kreditor. U slučaju da Alvarez i vjerovnici ne uspiju postići ni jedan od tih ciljeva, tada bi, neslužbeno doznajemo, aktivirali plan B, a on podrazumijeva da Agrokor zatraži realizaciju zakona o prinudnoj upravi, odnosno Lex Agrokor. Uvjet vjerovnika u tom bi slučaju bio taj da izvanredni povjerenik, kojeg bi imenovala Vlada, u svoj tim uključi Alvareza i njegove konzultante.Politički ispit
Prva reakcija iz Vlade na takav prijedlog nije bila sasvim negativna, ali nije bila ni pozitivna. Smatraju kako bi bilo bolje da su ih vjerovnici prije Alvarezova imenovanja kontaktirali u tom smislu jer sada postoji opasnost da se Alvarez i njegovi ljudi, koliko god bili svjetski priznati stručnjaci, u javnosti percipiraju kao “ruski igrači”, s obzirom na to da ruske banke imaju glavnu riječ u Odboru vjerovnika. No, to još ne isključuje, rečeno nam je u Vladi, mogućnost da se Alvarez, sa svojim savjetnicima, uključi u Lex Agrokor, ali za sada u Vladi o tome nemaju decidiran stav i skeptični su. Naravno, veliko je pitanje i koga će Vlada, u slučaju aktiviranja Lex Agrokor, imenovati za izvanrednog povjerenika, ali je sigurno da to mora biti osoba s velikim iskustvom i autoritetom. To će biti, ako do toga dođe, veliki ispit za HDZ i Most, odnosno za premijera Plenkovića, jer imenovanje izvanrednog povjerenika ne bi trebalo podlijegati trulim političkim kompromisima u HDZ-u i Mostu. Na koncu, ako ne prođe Alvarezov plan A u kojem bi se sve riješilo u okviru standstill agreementa, te ako se odluče za plan B, to bi značilo da moraju nagovoriti Ivicu Todorića ili dvoje ljudi iz Uprave Agrokora ili Nadzornog odbora da aktiviraju Lex Agrokor, a to znači da bi familija Todorić sasvim ostala bez mogućnosti upravljanja Agrokorom. Jer, podsjetimo, barem u prvoj fazi restrukturiranja Agrokora Ivica Todorić i sinovi bi ostali na pozicijama u Upravi i Nadzornom odboru i utjecali bi na upravljanje koncernom, dok bi u slučaju aktiviranja Lex Agrokor izgubili sve ovlasti, a upravljanje Agrokorom bi preuzeo izvanredni povjerenik. Očito je, stoga, da je sve i dalje otvoreno u “slučaju Agrokor”."KOMENTAR:
Vrlo je bila interesantna jucerasnja saborska rasprava koja se mogla pratiti na TV-u do kasnih sati u vezi novog zakona koji pogadja koncern Agrokor. Takodjer je bilo interesantno vidjeti i izjavu premijera i gospodina Alvareza III.
Gospodin Plenkovic je istaknuo izuzetne reference koje ima gospodin Alvarez te osobu kojoj se moze pokloniti povjerenje u slucaju rijesavanja krize oko koncerna Agrokor.
Radna mjesta su prioritet i mora se zaista uciniti maksimum kako bi se spasili radnici kako u Hrvatskoj, tako i u Srbiji i Sloveniji gdjekoncern posluje. Medjutim drzava mora biti u toj akciji spasavanja oprezna da ne ruinira samu sebe. Deficit, tj. dug iznosi nesto vise od 40 milijardi kuna kojim je koncern Agrokor opterecen. To nije mali novac. To je jedna cijela bruto dobit od turisticke sezone koje ostvari RH u godini dana. A znamo daod tog novca zivi cijela drzava u toj godini.
Pored izmjene zakona, tj. donosenja novog postavlja se pitanje da li je sa svim svojim referncama koje posjeduje gospodin Alvarez III dovoljno upoznat sa ekonomsko-financijskim sistemom Republike Hrvaske, sa navikama i mentaliteton naseg naroda.
Mi smo skloni kada sepojavi neka kriza odmah posezati za "stranim strucnjacima". Gospodin Milanovic (SDP) je tako angazirao gospodina Brauna iz SAD-a da ga svojim savjetima politicki potpomogne. To je kostalo pozamasnu sumu novca kako samu SDP stranku, a indirektno i porezne obveznike.
Drugi primjer je odluka HDZ-a da angaziraju gospodina prof. Sinn-a iz Bavarske da sa svojim institutom nacini parlamentarni predizborni program za HDZ prosle godine. Gospodin Sinn je za svoj posao dobio lijepu sumu novca, posto se takovi projekti skupo placaju. Nakon zavrsenih izbora prosle godine gospodin Sinn je i napustio mjesto direktora svog instituta i gotovo da se vise uopce ne pojavljuje u njemackim medijima sto je vrlo zacudjujuce. Rado je davao izjave za medije do tada.
Hrvatski narod rado poseze za stranim strucnjacima iako ima kapacitet kako u Domovini tako i izvan nje. Mozda je u nekim slucajevima posezanje za stranim strucnjacima dobro, ali ne i u svim kriznim situacijama. Ekonomisti koji su studirali u Domovini ili van nje koji danas rade u Domovini ili Iseljenistvu mogu takodjer pomoci u kriznim situacijama u kakvoj se danas nalazi Agrokor. Mozda bi bio napredak u buducnosti osloniti se malo vise na vlastite snage, na vlastito znanje i iskustvo koje bi u svakom slucaju imalo nista manji ucinak od angaziranih "stranih strucnjaka", a fimacijski bi iznosilo manje od onoga kojeg smo do danas investirali za "stranu pamet" s osrednjim ili slabim rezultatima.
Ugodan dan!
#HSRIzbori2017
Nema komentara:
Objavi komentar