četvrtak, 28. svibnja 2015.

Angela Merkel: Kršćanka sam, a vjera u Isusa Krista daje mi snagu, nadu i smjer u životu + KOMENTAR

Citirani tekst preuzet je iz online portala "Bitno.net", od 17 veljace, 2015

“Pripadam Evangeličkoj crkvi i kršćanka sam. Vjera mi daje snagu, nadu i orijentaciju, i važna je za mene kao nešto što daje smjer mom životu” – tako je odgovorila njemačka kancelarka Angela Merkel na pitanje što vjera znači za nju.
Razgovor iz kojeg je citirana ova njezina izjava objavljen je na internetskim stranicama njezina ureda, a povod mu je skorašnji susret najmoćnije političarke svijeta s papom Franjom. Merkel, naime, 21. veljače odlazi u audijenciju u Vatikan, te je tim povodom njezina PR služba objavila razgovor u kojem se šefica njemačkih demokršćana i kćerka evangeličkog pastora izjašnjava o svojoj vjeri.
“Za mene je ohrabrujuća spoznaja o tome da mi moja vjera pomaže proći i kroz teške trenutke”, rekla je kancelarka.
Upitana kako komentira sve veći val sekularizma koji prolazi Europom, pa i zemljom kojom ona upravlja, Merkel je rekla kako rješenje vidi u kvalitetnijem vjerskom odgoju. Posebice je važno da Europljani budu svjesni kršćanskih, ali i judaističkih korijena civilizacije u kojoj žive, naglasila je. Istodobno, rekla je i kako se slaže s Papom da vjera prelazi okvire kulturnog identiteta:
“Nije tu riječ o nekoj manifestaciji kulture, jer vjera je nešto što se događa duboko u čovjekovoj osobnosti.”
Na audijenciji s Papom, rekla je, razgovarat će o temama o kojima je i Franjo često govorio u javnosti: siromaštvu i zaštiti okoliša. Merkel je spomenula kako dijeli Papino nezadovoljstvo s lošim odnosom Europe prema imigrantima. Spomenula je i odnos prema islamu i ustvrdila kako kršćanska Europa mora njegovati odnos tolerancije s njim.
Ovo je njezin drugi susret s Papom. Prvi put su se susreli u svibnju 2013., nedugo nakon što je nadbiskup Buenos Airesa izabran.
Zanimljivo je kako je njezin odnos s Franjinim prethodnikom i njezinim sunarodnjakom Benediktom XVI. imao svoje loše faze. Njemačka kancelarka je svojedobno, neki smatraju potpuno nepotrebno, oštro kritizirala papu emeritusa zbog njegove odluke da popravi odnose s odmetnutim Bratstvom sv. Pija X. Problem je bio, kako ga je kancelarka vidjela, u biskupu bratstva Richardu Williamsonu koji je nekim svojim izjavama negirao holokaust. Vatikan je objasnio kako u vrijeme odluke o popravljanju odnosa s Bratstvom nije imao nikakva saznanja o Williamsovim stajalištima, te  je Sveta Stolica tražila od njega da ta stajališta korigira (Williamson je kasnije izbačen iz Bratstva).
Merkeličina kritika Vatikana bila je dočekana loše i u njezinoj stranci – Kršćansko-demokratskoj uniji, pa je jedan od uglednika stranke Willy Wimmer tada komentirao kako je njezin istup bio “potpuno nepotreban”."

KOMENTAR:

Europa je krscanski kontinent. Vecinom katolici i protenstanti medjutim i ortodoksni krscani te mnogobrojne druge krscanske zajednice koje nisu drzavno priznate cine krscansku strukturu u Europi. Smatram da je vrlo bitno da Europa cijeni svoje krscanske korjene. Takodjer je po meni bitno da Europski parlament u buducnosti definira Europsku uniju kao krscansku uniju. 

Mi smo u veljaci ove godine zapoceli predizbornu kampanju nase nezavisne liste koja nosi naziv "ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI". Na pocetku kampanje stizale su zamjerke mome zivotopisu u kome sam ja naveo da sam katolik i vjernik. Do danas mi nije jasno koga to moze smetati. Ako netko nije krscanin ima pravo u demokratskoj Europi prakticirati neku od drugih religija, a ako je ateist ima pravo ne vjerovati. Medjutim nitko u krscanskoj Europi ne moze i nece osporavati krscanima pravo na vjeru i vjerovanje. Vise o nasoj nezavisnoj listi mozete pogledati pod slijedecim linkom. 

Ugodno vecer.Drazen Katic


Nema komentara:

Objavi komentar