subota, 18. srpnja 2015.

Mađarski zid mogao bi dovesti izbjeglice na hrvatsku granicu + KOMENTAR

Tekst je citiran iz portala "www.glas-slavonije.hr", dana 17.07.2015


"Dnevno se u Kanjižu slije i do dvije tisuće ilegalaca.
Zbog ilegalaca koji su “okupirali” granicu između Srbije i Mađarske, na sjeveru Vojvodine vlada pravi kaos, posebice na potezu između Subotice i Kanjiže.
Dnevno se u Kanjižu slije i do dvije tisuće ilegalaca čija je jedina želja prijeći granicu s Mađarskom i ući u Europsku uniju.
Prema podacima mađarskog ministarstva unutarnjih poslova, samo je ove godine u Mađarsku ušlo 81.333 ilegalnih migranata.
Gradske vlasti Kanjiže i u četvrtak su vijećale treba li proglasiti izvanrednu situaciju jer zbog velikog broja ilegalaca nemaju dovoljno hrane i vode, lijekova te smještajnih kapaciteta kako bi im osigurali minimalne higijenske i životne uvjete. Iako problem s brojnošću imigranata traje već gotovo godinu dana, tek nakon odluke vlade Viktora Orbana da podigne 175 kilometara dugačak zid između Mađarske i Srbije, upravo zbog ulaska imigranata, mediji i političari su “progledali”. Rješenje još uvijek nije na vidiku jer se kolona imigranata koji u Srbiju ulaze iz Makedonije ne prekida. Kako prenose srpski mediji, trenutno je na teritoriju Srbije nekoliko desetaka tisuća ilegalaca, mahom izbjeglica iz ratom razorene Sirije, Afganistana te siromašnih afričkih zemalja. Svi oni žele na bogato tlo zapadnog dijela Europske unije.
Kako se Mađarska nalazi unutar Schengena, ilegalci žele prijeći upravo tu granicu jer nakon toga nema zaustavljanja i kontrole na granici sa Slovenijom, Austrijom ili Češkom, pa je put prema Njemačkoj, Francuskoj ili zemljama Beneluxa otvoren.

Mađarski zid mogao bi napraviti prilične probleme i hrvatskim graničnim policajcima jer bi se nemali broj ilegalaca sada mogao preorijentirati na stari balkanski put prema zapadu, granici između Srbije i Hrvatske, većinom preko tzv. meke granice, u blizini graničnih prijelaza Tovarnik i Bajakovo.
Statistički gledano, problem s ilegalnim prelaskom hrvatskosrpske granice ove je godine puno bolji nego godinu dana prije. Od početka godine do 13. srpnja u Vukovarsko-srijemskoj županiji zatečeno je ukupno 108 ilegalaca. To je osjetno smanjenje u odnosu na isto razdoblje lani, kada je zatečeno 475 ilegalaca. Ove godine najbrojniji su Sirijci, zatečeno ih je 48, a nakon toga slijede državljani Kosova i Afganistana - po 11. Ilegalci i kriminaci koji organiziraju njihovo prebacivanje preko granice počeli su izbjegavati Hrvatsku zbog detaljne kontrole graničnih policajaca koji noću koriste termokamere, a i temeljito se pregledavaju vozila na Bajakovu te vagoni u Tovarniku. K tome, za ilegalce je rizičan i 300 kilometara dugačak put do slovenske granice gdje su opet temeljite kontrole.

Kako doznajemo, granični policajci PU vukovarsko-srijemske svjesni su kako će mađarski zid vjerojatno preusmjeriti izbjeglički val iz Srbije i prema Hrvatskoj. U skladu sa situacijom prilagodit će se stanju na granici, što uključuje povećanje broja patrola te uključivanje drugih javnih službi, zbog prihvata većeg broja ilegalaca. Kakva će situacija biti na terenu, znat će se već idućih dana.
Milan BUGARIĆ"
KOMENTAR:

Nezaustavljivi val izbjeglica koje pokusavaju najcesce preko Italije, Grcke, a sada Bugarske, Rumunjske, Madjarske doci u zemlje Zapadne europe mogao bi blokirati kako zemlje koje drze granicu Europskoj uniji, a u kasnijoj fazi i same zemlje Zapadne europe koje drze ekonomiju Europske unije. 
Ta blokada bi mogla prvo biti u socijalnom pogledu da se potpuno iscrpe socijalni fondovi siromasnijih zemalja Europske unije. Socijalna blokada bi mogla dovesti do politicke blokade, a nakon toga moglo bi uslijediti ekonomski pad pa ekonomski slom Europskih zemalja. Naravno to je jedan od pesimisticnijih scenarija.
 Jucer sam gledao na tv-u da izbjeglice koje su dosle u Grcku od te zemlje ne dobivaju pomoc jer ta zemlja i sama treba financijsku pomoc. Privatne organizacije osiguravaju jedan obrok na dan izbjeglicama. Problem izbjeglistva iz Azije i Sjeverne afrike ekonomskog je karaktera, a manjim dijelom ekoloskog. Ratne izbjeglice su zastupljene u vrlo malom postotkom. Ako je u nekoj zemlji rat duznost svakog starijeg od 18 godina je sudjelovati u obrani zemlje, a ne zbrisati iz nje. 
Europska unija osjeca sukrivicu zbog izazvanih ratova za vrijeme arapskog proljeca. Zbog toga je sirom otvorila vrata da u zemlje unije udje tko god hoce. Ako je politicki vrh Europske unije sudjelovao u rusenju rezima diljem arapskih zemalja nije to ucinio narod Europske unije. Shodno tome neka ti politicari koji danas osjecaju krivicu sami prihvate izbjeglice u svoje stanove i kuce, a nas koji u tome nismo sudjelovali neka postede. Izbjeglice koje su usle do sada u Europsku uniju ne mogu rijesiti niti problem kvalificirane radne snage, niti problem niskog nataliteta u zemljama Europske unije. 
Ja sa za pomoci covjeku, ali ne na nacin da mi sami sebi dugorocno unistimo egzistenciju u Europskoj uniji i prouzrocimo kako socijalne tako i politicke, vjerske i kulturoloske probleme. Izbjeglicama se mora pomoci direktno u zemljama iz kojih dolaze u Europu. Tamo je izvor problema i tamo se mora problem i rijesiti. Ugodan dan i lijep pozdrav. Drazen Katic 
 

Nema komentara:

Objavi komentar