ponedjeljak, 14. kolovoza 2017.

Goran Marić smjenjuje Zdravka Marića! + KOMENTAR!

Gornja slika i citirani tekst preuzeti su sa online portala "dnevno.hr", 14.08.2017

http://www.7dnevno.hr/izdvajanja/goran-maric-smjenjuje-zdravka-marica/

"Sada se ministru državne imovine lako junačiti nad ministrom financija, kada je Zdravko Marić, najprije dobio po 'ušima' od premijera Plenkovića, a onda ga je Goran Marić tako uzdrmanog i grogiranog, svojom kritikom poreza na nekretnine pokušao dokrajčiti. Baš kao onaj gnjevni prosvjednik iz Rumunjske, s kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća, koji je pripadnika tadašnje svrgnute vlasti, s transparentom na kojem je pisalo 'dole diktator Nicolae Ceaușescu', žestoko odalamio po glavi, dok je ovaj u polusvijesti ležao na ulici.

Mnogi u HDZ-u a i Banskim dvorima su uvjereni da je oglašavanja ministra državne imovine Gorana Marića na Facebooku u kojem je oštro napao svoga kolegu u Vladi Zdravka Marića, ministra financija, zbog poreza na nekretnine, uvertira u smjenu, do jučer, najomiljenijeg Plenkovićeva ministra, zbog kojeg je premijer, svojedobno smjenio sve Mostove ministre i, gotovo u jednom trenu, razvrgnuo koaliciju s njima.

Marić je iznio oštru kritiku zakona, istini za volju, tek kada je čuo premijerovo mišljenje, i tako zadao žestok udarac svom kolegi Zdravku Mariću. ‘Ovom prigodom navodim da Ministarstvo državne imovine nije bilo ustrojeno kad je Vlada donijela Zakon i da je donesen bez vjerodostojnih analiza i procjena učinaka. Pred nama je ozbiljan posao i novi uvid u prihvatljivost i učinke najavljenog zakona’, poručio je Marić.

Tako je ministar državne imovine na najizravniji način optužio ministra financija da je gurao porez na nekretnine ‘bez procjena učinaka’. Upućeni tvrde da, inače ‘hrabri’ ministar Goran Marić, ne bi tako istupao u javnosti i pokazivao mišiće svom pomalo posrnulom kolegu u Vladi Zdravku Mariću, da nije siguran da ovaj broji zadnje dane u Banskim dvorima. Da tome nije tako, zašto se ‘hrabri’ Goran Marić nije oglasio puno prije nego li je premijer Plenković izjavio da će se kao premijer založiti za odgodu poreza na nekretnine, jer u ovom trenutku prevladava stav, nakon dodatne analize, da je najmudrije rješenje da se predloži odgoda za jedno dogledno vrijeme.

Gdje je Goran Marić bio dok je grmilo?

On je uporno šutio i kada je postalo jasno da Vlada Andreja Plenkovića definitivno uvodi porez na nekretnine u ožujku ove godine. Nije to zapravo bila nikakva novost, ovo su porezno opterećenje iz HDZ-a najavili još za vrijeme Oreškovićeve vlade. A u ožujku ove godine iz ministarstva financija je medijima bilo potvrđeno da je zakon usvojen i da je prošao dva čitanja u Saboru.

Gdje je tada bio ministar državne imovine Goran Marić, kad je grmilo. No, zato je bio među najžešćim kritičarima poreza na nekretnine za vrijeme Milanovićeve Vlade. Tada je Marić smiono i hrabro govorio da je “novi porez na nekretnine samo dodatni uteg i stanovništvu i gospodarstvu, a tvrdnja Vlade da je to porez na bogate je velika obmana. Više vrijedi jedna umjetnina novopečenih bogataša u Hrvatskoj, nego većina naših stanova, a na to neće plaćati porez”, govorio je tada Goran Marić.

Zašto to isto Marić nije ponovio u ožujku ove godine kada je iz ministarstva financija medijima bilo potvrđeno da je zakon usvojen i da je prošao dva čitanja u Saboru? No, sada se ministru državne imovine lako junačiti nad ministrom financija, kada je Zdravko Marić, najprije dobio po ‘ušima’ od premijera Plenkovića, a onda ga je Goran Marić tako uzdrmanog i grogiranog, svojom kritikom poreza na nekretnine pokušao dokrajčiti. Baš kao onaj gnjevni prosvjednik iz Rumunjske, s kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća, koji je pripadnika tadašnje svrgnute vlasti, s transparentom na kojem je pisalo ‘dole diktator Nicolae Ceaușescu’, žestoko odalamio po glavi, dok je ovaj u polusvijesti ležao na ulici.

Puno razloga za osvetu

Inače, nije nikakva nepoznanica da Goran Marić ima puno razloga osvećivati se svom prezimenjaku iz Vlade Zdravku, jer su mediji već u više navrata pisali da je, još prigodom sastavljanja one prošle Oreškovićeve vlade, aktualni ministar državne imovine slovio za glavnog kandidata za ministra financija. No, tada je samo jednim pozivom Ivice Todorića iz Kulmereovih dvora Tomislavu Karamarku, tadašnjem predsjedniku HDZ-a, drama oko toga tko će biti ministar financija bila razrješena.

Gazda Agrokora je tražio da tu viosku funkciju u Vladi obnaša Zdravko Marić, pa je tako Goran Marić izvisio. Bio je to težak udarac za njega i taj trenutka kada mu je izmakla, gotovo sigurna funkcija ministra financija, nikada neće izblijediti. Podsjetimo, slična drama se odvijala i prigodom sastavljanja Plenlkovićeve vlade u koaliciji s Mostom u lisopadu prošle godine. Naime Goran Marić koji je s Davorom Ivom Stierom i Gordanom Jandrokovićem bio dio najužeg pregovaračkog tima Andreja Plenkovića i koji je još od izborne noći, dok su drugi u to sumnjali, zagovarao koaliciju s Mostom, silno je želio funkciju ministra gospodarstva.

No, kad je u kombinaciju ušla Martina Dalić, ponuđeno mu je Ministarstvo rada i mirovinskih fondova. To je odbio jer mu nije blisko, a i njegova razmišljanja oko drugog mirovinskog stupa nisu bila posve na stranačkoj liniji. Kako ipak ne bi ispao iz svih kombinacija i postao jedan od tragičara, kao lani Damir Krstičević u Karamarkovoj Vladi, Plenković mu je odlučio ponuditi resor prometa i pomorstva.

Aktualni ministar Oleg Butković je pak trebao dobiti turizam. I kada je Goran Marić mislio da je budući ministar prometa, onda mu je, po pisanju medija, priopćeno kako ipak nije jer na tome mjestu ostaje Butković. Marić je, kako su mediji pisali reagirao ljutito, a insajderske informacije su tada govorile kako je Oleg Butković, ogorčen zbog toga što ga se u zadnji tren seli iz prometa u turizam, zatražio pomoć od predsjednice države Kolinde Grabar-Kitarović.

Zbog čega Plenković tolerira sve ljutnje i ispade Gorana Marića?

Poznato je da su Butkovići u prijateljskoj vezi s obitelji Grabar-Kitarović, a svojedobno kad je izbila afera oko plaćanja računa s ljetovanja tadašnje veleposlanice Kitarović, Butković je objasnio kako je njegova obitelj, a ne Grad Vinodolski, podmirio hotelski račun od 8000 kuna jer su s Kitarovićima “obiteljski prijatelji već duži niz godina”.

A da bi umirio gnjevnog Gorana Marića, Plenković mu je ponudio mjesto ministra bez portfelja, što je ovaj odbio, pa je aktualni premijer u zadnji čas za ljutitog Marića izmislio novo ministarstvo za upravljanje državnom imovinom. Od tada su se mnogi u vladi pitali zbog čega premijer Plenković tolerira izljeve bijesa i ljutnje Gorana Marića, kojem mu je, eto, morao doslovce u zadnji čas izmsliti i novo ministarstvo.

Je li ministar Goran Marić moćniji i od premijera Plenkovića pitali su se tada mnogi? To pitanje je danas još aktualnije, pogotovo nakon njegovog oštrog napada na Plenkovićeva dojučerašnjeg najdražeg ministra Zdavka Marića. Valja podsjetiti da su do sada svi oni koji su bili protiv ministra financija to debelo osjetili na svojoj koži, pogotovo bivši ministri Mosta, koji su ekspresno bili smjenjeni nakon njihova izjašnjavanja na sjednici Vlade protiv Zdravka Marića. Zbog negativnog stava o Zdravku Mariću Plenković je razvrgnuo koaliciju s Mostom, te da mu nije bilo Pupovca i Sauche, danas bi on bio samo tehnički premijer do novih izvanrednih izbora. Stoga će biti interesantno promatrati kako će se Plenković ponašati nakon što ministar državne imovine Goran Marić javno smjenjuje ministra financija Zdravka Marića?"

KOMENTAR: 


MINISTARSTVO FINANCIJA RH
Katančićeva 5
10 000 Zagreb

Kabinet Ministra
gospođa Bernardica Rubčić

Ministar financija RH
dr.sc. Zdravko Marić



Politički pokret (Nezavisna lista)
ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI

Glavni Odbor
Hrvatsko Iseljeništvo
Stuttgart - Njemačka
mr.sc. Dražen Katić,dipl.ing




PRIJEDLOG: Ostavka ministra financija dr.sc. Zdravka Marića



Poštovana gospođo Rupčić,
pošto dr.sc. Marić na službenim stranicama Ministarstva financija nema službene e-mail adrese molim Vas da mu moje pismo dalje proslijedite e-mailom ili ga jednostavno isprintajte i stavite na njegov radni stol. Hvala.



Poštovani dr.sc. Marić,

Ustav Republike Hrvatske, "Narodne novine" broj 85 od 09.07.2017 mi u odjeljku

III) ZAŠTITA LJUDSKIH PRAVA I TEMELJNIH SLOBODA
2. OSOBNE I POLITIČKE SLOBODE I PRAVA
Čl. 46 Svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim organima i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor

garantira pravo na podnošenje ovog PRIJEDLOGA, te pravo da mi pismeno odgovorite na moj prijedlog! Pozivam se na Čl. 46 Ustava Republike Hrvatske, gore navedenog odjeljka te Vam predlažem da odmah i neopozivo date ostavku na funkciju Ministra financija Republike Hrvatske i na sve dodatne funkcije koje su vezane za rad državnih službi Republike Hrvatske ako ih obavljate.


OBRAZLOŽENJE


Želim Vam se predstaviti. Zovem se Dražen Katić. Rođen sam u Republici Hrvatskoj, zadnjih 18 godina živim u Hrvatskom iseljeništvu, grad Stuttgart, Savezna Republika Njemačka.

Kao mlad čovijek 1991. godine prekinuo sam studiranje na fakultetu i dobrovoljno se prijavio u Hrvatsku oružanu postrojbu na dugoreškoj bojišnici. Nisam učinio ništa neobičajeno. To su učinili i svi moji prijatelji iz djetinjstva.

Najveći dio ratišta sam proveo u predgrađu Karlovca na Turnju. Za mene je to bio pakao. Ja Turanj nazivam drugim Vukovarom. Mnogi bojovnici iz moje postrojbe danas nisu živi. Naša Domovina Hrvatska se po meni temelji na palim Hrvatskim bojovnicima, a ne na generalima koji su zapovjedi izdavali iz glavnog stožera, ni na nama koji smo Domovinski rat preživili. Palim Hrvatskim bojovnicima najveće hvala za Domovinu.

Vi ste 1991. godine sa 14 godina bili premladi za rat i samorazumljivo je da 1991. godine niste niti morali, a niti trebali ići u borbu. Međutim 1995. godine kada su vođene završne operacije oslobođenja Domovine "Bljesak" i "Oluja" bili ste punoljetna osoba te ste pravno i moralno "trebali" sudjelovati u završnim operacijama oslobođenja Domovine.

Proučio sam Vaš životopis na službenoj stranici Ministarstva financija i nigdje nisam pronašao rečenicu koja govori o Vašem sudjelovanju u Domovinskom ratu. Molim da mi pismeno odgovorite na to pitanje.

Na Turnju sam ostao do 1993. godine kada sam se "skinuo iz vojske" te se zaposlio u Ministarstvu unitarnjih poslova u Zagrebu kao policajac pozornik. Završio sam studije uz rad, postao visoki policijski časnik sa zvanjem "viši nadzornik". Nakon 3 godine rada u časničkom zvanju, točnije 1999. godine dajem otkaz pismenim putem u Ministarstvu Unutarnjih te odlazim u Saveznu Republiku Njemačku. Moje predstavljanje ovdje završava.


Poštovani dr.sc. Marić,

Kao što sam već naveo proučio sam Vaš službeni životopis te uočio mnoge nejasnoće. Molio bih Vas da mi u Vašem odgovoru te nejasnoće pojasnite.

U Vašem životopisu navodite da ste "na poziv tadašnjeg ministra financija, 2006. godine" postali pomoćnik ministra za makroekonomske analize i planiranje. Područje odgovornosti:proračun, makroekonomska analiza i planiranje, EU pregovori.

Na toj poziciji kako životopis navodi radili ste do 2008. godine. Pretpostavljam da ste funkciju pomoćnika ministra dvije navedene godine obavljali u punom radnom vremenu (7,5 sati dnevno), a ne u "skraćenom radnom vremenu" ili kao "vanjski suradnik".

Dalje Vaš službeni životopis navodi da ste 2007. godine završili edukacijski program na Harvardu (USA) pod nazivom "Public Financial Management".

Zanima me slijedeće:

1. Pošto ste od 2006. - 2008. godine obavljali funkciju pomoćnika ministra financija Republike Hrvatske da li ste gore navedeni program završili kao:
1. Dopisni studij
2. Da li ste ga završili na godišnjem odmoru
3. Da li ste prekinuli radni odnos u ministarstvu financija i u tom preridu završili gore navedeni program
4. Da li ste program završili na "neplaćenom godišnjem odmoru"

5. I ono što je najvažnije dok ste studirali na Harvardu kako ste mogli obavljati visoku funkciju zamjenika ministra financija? U kojoj je mjeri "trpio posao" zbog paralelnog studiranja? Da li je posao zamjenika koji ste obavljali bio samo u svrhu "financiranja" Vašeg studija?

Molim da mi u Vašem pismu definirate odgovore na ova važna pitanja.

Dalje u Vašem životopisu navodite da ste godinu dana kasnije, točnije 2008. godine na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu obranili doktorsku radnju pod nazivom "Utjecaj izravnih inozemnih ulaganja na prodiktivnost hrvatskih poduzeća"!

Doktorska radnja je napisana i obranjena u vremenu od godinu dana, nakon što ste završili program na Harvardu. U Njemačkoj za doktorski rad studenti trebaju od 3-5 godina u prosijeku. U Hrvatskoj po bolonjskoj konvenciji za doktorski rad trebate ca. 3 godine. Prva godina polaganje ispita, druga i treća godina pisanje i obrana doktorskog rada. Prijatelj mi je na doktoratu u Hrvatskoj tako da mi je situacija poznata.

Pitam se kako? Kako ste Vi dr.sc. Marić uspjeli u godinu dana napisati i obraniti doktorat, a pored toga ste išli svaki dan na posao i radili najmanje 7.5 sati?

Zapravo prema Vašem životopisu ste se u 2 godine dok ste obavljali posao pomoćnika ministra samo školovali i skupljali titule. Da li ste se ikad zapitali koliko je za vrijeme Vašeg školovanja bila zakinuta Domovina Hrvatska. Katastrofalna financijska situacija u Domovini nije se dogodila sam od sebe.

Obično ljudi kada dođu na visoku poziciju "pomoćnika ministra" koju ste obavljali "zamrznu dodiplomski, postdiplomski ili doktorski studij" dok obavljaju tu dužnost, a nikako ga ne upisuju. Naravno da ste Vi imali zakonsko pravo studirati pored Vaše visoke pozicije. Međutim koja je moralna poruka koju ostavljate Hrvatskoj mladeži?

"Ako si pomoćnik ministra, budi i doktor, trebat će ti titula već kad tad!!?"

Dalje u Vašem životopisu navodite da ste od 2008. godine "promaknuti na mjesto državnog tajnika". Ja se iskreno nadam da svrha Vašeg doktorskog rada nije bila promaknuće na gore navedenu poziciju.

Navodite da ste posao državnog tajnika obavljali do 2012. godine. Citiram: "Područje odgovornosti: proračun, makroekonomske analize i planiranje, financijski sustav, EU pregovori i suradnja sa međunarodnim financijskim investicijama "(vjerovatno tu mislite na EU pregovore i suradnju sa međunarodnim financijskim institucijama).

Dr.sc. Marić,

Domovina Hrvatska ima preko 40 milijardi kn vanjski dug. Vi kao državni tajnik u ministarstvu financija od 2008. - 2012. godine sigurno ste bar suodlučivali o dizanju nepovoljnih kredita u Domovini Hrvatskoj u kojoj se Domovina "bez razmišljanja o posljedicama" zaduživala. Molm Vas da se u Vašem odgovoru izjasnite o toj točci.

Dalje navodite u Vašem životopisu da ste se 2012. godine zaposlili u koncernu Agrokor d.d. kao "Izvršni direktor za strategiju i tržište kapitala". Citiram: "Područje odgovornosti: međunarodno financiranje, odnosi sa investitorima, M&A."

Pet godina nakon vašeg zaposlenja u koncernu Agrokor d.d., koncern je prezadužen, na rubu propasti te su stavljene na bubanj tisuće radnih mjesta kako u Domovini Hrvatskoj tako i u susjednoj Republici Sloveniji, Republici Bosni i Hercegovini, Republici Srbiji, Republici Makedoniji itd.

Mislite li sada da je dovoljno samo jedna godina doktorskog studija da bi položili pripadajuće ispite, napisali doktorsku radnju te je obranili? Mislite li da je glupost što u Njemačkoj doktorski studij i obrana rada traje minimalno od 3-5 godina?

Da li ste sada svjesni dr.sc. Marić što se financijski dogodilo ne samo sa koncernom Agrokor, već sa financijskim sustavom Domovine Hrvatske: uništem mirovinski sustav, socijalni sustav na koljenima, ogroman vanjski i unutarnji dug, neodrživo zdravstvo, mizerna socijala, mizerne plaće Hrvatskih vatrogasaca itd.

U Vašem životopisu fali da danas obavljate funkciju ministra financija Republike Hrvatske i koja područja odgovornosti imate.


Dr.sc. Marić,

Vi ste ministar financija Republike Hrvatske. Ogromna odgovornost. Naša Domovina bar po europskoj statistici se nalazi na samom dnu ekonomskog razvoja. Bogatija je bila od nas jedino Rumunjska, ako ta statistika još uvijek vrijedi.

Vi kao ministar i član Hrvatske vlade morate biti upoznati sa sadržajem Ustava Republike Hrvatske. Hrvati za razliku od Nijemaca teže da imaju vlastitu (bar prvu) nekretninu. 88% posto građana Domovine Hrvatske ima vlastiti dom, bilo da se radi o stanu ili kući. Neki od Hrvata imaju dvije ili više nekretnina, međutim to je "bogata manjina"!


Ustav Republike Hrvatske nam svima garantira:

II) TEMELJNE ODREDBE USTAVA
Čl. 34
(1) Dom je nepovrediv.

Da li je dr.sc. Marić "dom nepovrediv" ako nam država može naplatiti porez na prvu nekretninu u kojoj živimo?

Da li je "dom nepovrediv" ako zbog nemogućnosti plaćanja poreza odemo u dug pa nam ovrhom ta ista država oduzme našu prvu nekretninu?

Nepovredivost doma postoji i u Njemačkom Ustavu (Deutsche Verfassung). Međutim "nepovredivist doma" se u Domovini Hrvatskoj tumači jedino kroz činjenicu da vam policija ne može napraviti pretres doma bez sudskog naloga. "Nepovredivost doma" je širok pojam. U Saveznoj Republici Njemačkoj nepovredivost doma znači da svaki državljanin Njemačke ima zakonsko pravo krova nad glavom i svatko tko podnese zahtjev "socijalnoj službi", a ako nema krov nad glavom dobiti će za prvu ruku smještaj u nekom prosječnom hotelu, čije će troškove podmiriti država dok osoba ne dobije ili ne pronađe drugi smještaj.


Dr.sc. Marić,

zakon o porezu na nekretnine koji ste do jučer u medijima toliko zagovarali bi u nekim slučajevima doveo do gubitka prve nekretnine i ljudi bi kao socijalni slučajevi završili na cesti ili u nekoj vrsti nužnog smještaja.

Da li ste svjesni posljedica Vašeg zakona kojeg ste branili do zadnje minute?


Ustav Republike Hrvatske dalje garantira:

III) ZAŠTITA LJUDSKIH PRAVA I TEMELJNIH SLOBODA
3. GOSPODARSKA, SOCIJALNA I KULTURNA PRAVA
Čl. 48
(1) Jamči se pravo vlasništva.

Kako dr.sc. Marić jamčite ustavno pravo građanima Domovine Hrvatske pravo vlasništva ako im to isto vlasništvo nad prvom nekretninom u Ovršnom zakonu zbog nemogućnosti plaćanja poreza na nekretninu možete oduzeti?

Čl. 62
(1) Obitelj je pod osobitom zaštitom države.


Dr.sc. Marić,

da li je obitelj "pod osobitom zaštitom države" ako ta ista obitelj zbog nemogućnosti plaćanja poreza za prvu nekretninu po Ovršnom zakonu bude "deložirana" iz svog doma?

Da li ste svjesni štete koju ste napravili štiteći do zadnje sekunde Zakon o porezu na nekretnine koji ste htjeli uvesti 01.01.2018 godine u Domovinu Hrvatsku?

Mislite li još uvijek da je dovoljna 1 godina studiranja na doktorskom studiju za titulu doktora ekonomskih znanosti?


I na kraju Ustav Republike Hrvatske nam svima garantira da:

II) TEMELJNE ODREDBE
Čl. 1
(2) U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana.


Dr.sc. Marić,

Jučer je na Hrvatskom dnevniku (navečer) predsjednik Hrvatske vlade gospodin Plenković izjavio da je za mnoge građane porez na nekretnine preskup, a ne kako ste Vi u medijima tvrdili jeftiniji za 80% građana. Gospodin Plenković je izjavio da će se založiti da se porez na nekretnine koji po zakonu stupa na snagu 01.01.2018 odgoditi do daljnjeg.


Na temelju mog OBRAZLOŽENJA u ovom pismu dr.sc. Marić pozivam se na

Ustav Republike Hrvatske, "Narodne novine" broj 85 od 09.07.2017

III) ZAŠTITA LJUDSKIH PRAVA I TEMELJNIH SLOBODA
2. OSOBNE I POLITIČKE SLOBODE I PRAVA
Čl. 46 Svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim organima i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor

te Vam osobno upućujem PRIJEDLOGA neopozive ostavke na funkciju Ministra financija Republike Hrvatske, te zamolbu da mi pismeno odgovorite na moje pismo. Odgovor mi također garantira Ustav RH!

Molim pismeni odgovor na E-mail: drazen.katic@web.de

Tekst ovog prijedloga se nalazi i kao privitak u pdf formatu.



U Stuttgartu, 09.08.2017


Domovinski pozdrav iz Stuttgarta uz

ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI
Dražen Katić



Nema komentara:

Objavi komentar