srijeda, 30. kolovoza 2017.

VLADA PODIŽE CIJENU STRUJE Prosječnom kućanstvu račun će porasti za 135 kn godišnje u odnosu na sadašnju cijenu + KOMENTAR!

Gornja slika i citirani tekst preuzeti su sa online portala "jutarnji.hr", 30.08.2018

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/vlada-podize-cijenu-struje-prosjecnom-kucanstvu-racun-ce-porasti-za-135-kn-godisnje-u-odnosu-na-sadasnju-cijenu/6501949/#.Waaa-pzqJ3I.facebook

"Pred Vladom bi se sutra, prema neslužbenim informacijama, napokon mogla naći dugo odgađana Odluka o naknadi za obnovljive izvore energije (OIE).
Informacija je to koju smo doznali u Vladinim krugovima, no potvrdu koje se jučer nije moglo dobiti. Navodno, u resornom Ministarstvu zaštite okoliša i energetike jučer još nisu donijeli konačnu odluku o tome hoće li se odluka već sutra naći u Banskim dvorima, ili će se njeno usvajanje prebaciti na sljedeću sjednicu Vlade, a pitanje je i što će reći uži kabinet Vlade. Ipak, čini se da nadležni više ne žele odugovlačiti, pa su u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike dovršili konačan prijedlog okakodluke.
- Naknada za OIE nije se mijenjala od 2013. godine, a broj proizvođača OIE-a povećava se. Bez povećanja naknade, sustav je neodrživ, tim više što imamo jedno od najmanjih takvih davanja u Europi - objašnjava jedan dobro upućeni izvor.
Bez izbora
Drugim riječima, bez povećanja naknade segment proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, koji spada u strateške pravce svih Vlada, dolazi u pitanje. To nam potvrđuju i u Udruženju za OIE, čiji šef Aljoša Pleić upozorava da sustav s postojećom naknadom od samo 3,5 lipe po kilovatsatu jednostavno nije održiv. Po novom, naknada bi porasla na 7,5 lipa po kilovatsatu.

- U posljednje tri i pol godine ništa se po toj osnovi nije mijenjalo, iako je trebalo. HROTE je u gubicima i ugovorne obveze prema proizvođačima dolaze u pitanje jer nema dovoljno novca. Zato je povećanje naknade nužno i pozdravljamo ga - ističe Pleić.

- Mi proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora već dulje upozoravamo na neažurnost usklađivanja naknade sa stvarnim potrebama HROTE-a. Prema zakonu, naknada za OIE usklađuje se jednom godišnje. Prema našim procjenama, naknada je krajem 2015. godine trebala ići na pet lipa po kilovatsatu, krajem 2016. godine na 6,5 lipa po kilovatsatu te krajem 2017. na 7,5 lipa po kilovatsatu, a naknada se nije usklađivala već skoro četiri godine.

Istodobno, u zadnje četiri godine proizvođači iz OIE-a podigli su proizvodnju s devet posto udjela u ukupnoj potrošnji u 2014. na 15 posto u 2017. Dakle, evidentan je rast domaće proizvodnje iz OIE-a, a on se jedino može pokriti iz povećanja naknade - poručuje i Ivan Šimić, direktor tvrtke CEMP i predsjednik Koordinacije za OIE Hrvatske udruge poslodavaca.
No, povećanje naknade za OIE ima i svoje naličje, koje će građani vidjeti na svojim mjesečnim računima za struju. Oni bi, prema kalkulacijama stručnjaka, u prosjeku trebali porasti za oko 120 kuna godišnje, odnosno za desetak kuna mjesečno, i to bez PDV-a.
Izračuni
Kada se u cijelu priču uključi još i PDV, čija stopa od Nove godine za struju za kućanstva iznosi 13 posto, onda se račun penje za još između 15 i 16 kuna godišnje, odnosno za 1,30 kuna mjesečno. Dodajmo ovome i da je cijela kalkulacija rađena na temelju podataka o potrošnji struje u kućanstvima od oko 3000 kilovatsata godišnje.

Unatoč tome, stručnjaci tvrde da će građani u odnosu na prošlu godinu, kada im se za potrošenu struju obračunavala puna stopa PDV-a od 25 posto, zapravo i dalje biti u plusu.

- Građani koji su dobili olakšicu u vidu smanjenja PDV-a na električnu energiju od 1. siječnja ove godine neće u odnosu na 2016. biti pod udarom ovog povećanja naknade. Naime, smanjenjem PDV-a račun prosječnog kućanstva je smanjen za oko 30 kuna mjesečno - napominje Šimić.

- Na mjesečnoj razini doći do jednokratnog povećanja računa, ali na godišnjoj razini kućanstva će ipak biti na dobitku u odnosu na 2016. godinu, i to za oko 180 kuna. Razlog je uvođenje snižene stope PDV-a od 13 posto na struju, zbog čega su se kućanstvima smanjili i računi - ističe i Zoran Miliša iz RWE-a.
Nešto drukčije stvari stoje s industrijom, pri čemu treba voditi računa da se cijena struje za industriju obračunava drukčije nego za kućanstva. Naime, ističu naši sugovornici, povećana naknada od 7,5 lipa odnosi se na sve kupce električne energije. No, ni u njihovu slučaju to povećanje ne bi trebalo biti veliko.

- Poduzetnici u proizvodnom sektoru koji su u sustavu poticaja imat će povećanje troška poslovanja sukladno udjelu električne energije u finalnom proizvodu. Povećanje cijene struje od oko šest do sedam posto i za poduzetnike je prihvatljivo jer je u Hrvatskoj jako mali broj proizvodnih pogona kojima je udio električne energije u finalnom proizvodu veći od 10 posto, što znači da će se i takvim poduzetnicima trošak poslovanja povećati za manje od jedan posto - pojašnjava Šimić.
Zasebna kategorija
Nova odluka promjene će donijeti i kupcima struje koji su obveznici ishođenja dozvola za emisije stakleničkih plinova. Njima bi se, naime, naknada trebala povećati sa sadašnjih 0,5 lipa po kilovatsatu na 0,7 lipa. No, stručnjaci ističu kako se radi o malom povećanju, kao i da su obveznici te naknade za zaštitu zraka samo desetak tvrtki u Hrvatskoj.

U tvrtkama opskrbljivačima strujom, poput HEP-a i RWE-a, poručuju da oni neće imati koristi od povećanja naknade za obnovljive izvore energije jer ona ni nije njihov prihod, već je samo obračunavaju i prosljeđuju HROTE-u.

S druge strane, iz Mosta, koji se u prijašnjoj Vladi najviše bavio tom tematikom, poručuju kako Hrvatska mora ići u pravcu energetske tranzicije, i to ne na način da građani i tvrtke plaćaju ceh. Tako Ante Čikotić, bivši državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, ističe da je prije dizanja naknade za OIE potrebno sagledati sve elemente koji mogu pridonijeti tome da cijena struje ne poraste.
- OIE već su sada komercijalni i treba napustiti sustav poticanja - zaključuje Čikotić."

KOMENTAR:

Politicki Pokret ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI od svibnja ove godine upucuje na zloupotrebu duznosti i ovlasti premijera Plenkovica i Hrvatske Vlade.
 
Mi se strogo protivimo povecanju cijena proizvoda koji spadaju u kategoriju osnovnih ljudskih potreba: struja, voda, hrana (posebno djecja hrana), stanarina itd.
 
Cijenu elektricne energije na trzistu moze odrediti jedino samo trziste. Uloga Vlade je da zastiti potrosaca od nelojalnih cijena te formiranje kartela. To je vrlo jasno definirao Ustav Republike Hrvatske:
 
 
Članak 49.
(1) Poduzetnička i tržišna sloboda temelj su gospodarskog ustroja Republike Hrvatske.
(2) Država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu. Zabranjena je zlouporaba monopolskog položaja određenog zakonom.
(3) Država potiče gospodarski napredak i socijalno blagostanje građana i brine se za gospodarski razvitak svih svojih krajeva.
(4) Prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom.
(5) Inozemnom ulagaču jamči se slobodno iznošenje dobiti i uloženog kapitala.

 U tocki 3, clanka 49 stoji:

(3) Država potiče gospodarski napredak i socijalno blagostanje građana i brine se za gospodarski razvitak svih svojih krajeva.

Upravo suprotno tome. Nasa Vlada ne potice socijalno blagostanje gradjana, vec pogoduje monopolu. Nasa Vlada se ne pita kako ce osoba sa malom mirovinom koja iznosi 1500 kn ili manje platiti jos vecu ratu struje. Naravno da se ne pita jer je u HEP-u (rukovodstvo) i Vladi najmanja netto placa 15.000 kn. Znaci 10 puta vise od jedne male mirovine. Nasa Vlada je antihrvatska i antisocijalna. Hrvatski narod zasluzuje vise.

U ovom mjesecu pisao sam pismo Ministarstvu gospodarstva u vezi zlouporabe zakona od  strane stranog koncerna "Kaufland k.g." u Domovini Hrvatskoj, a inspekcijske sluzbe do danas nista nisu poduzele protiv Kauflanda, a nisu ni odgovorile na moje pismo, iako ih Hrvaski Ustav na to obavezuje.
 
Prijava trzisnoj inspekciji ministarstva gospodarstva:
 
 
Obratio sam se u ime Glavnog odbora naseg Politickog Pokreta ministru financija Maricu sa "PRIJEDLOGOM za njegovu ostavku". Do danas ministar Maric na prijedlog nije odgovorio i ako ga na to obavezuje Hrvatski Ustav, citiram:
Članak 46.
Svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor.

Vise o prijedlogu za ostavku pod:


Nakon nedavna dva pokusaja silovanja Hrvatica u Zagrebu od strane stranih drzavljana koji uzivaju politicki azil u Domovini Hrvatskoj obratio sam se ministru policije gospodinu Bozinovicu sa zamolbom da "da televizijsku izjavu" za javnost te na taj nacin svojim autoritetom poveca nivo sigurnosti za djevojke i zene u Hrvatskoj. Do danas to nije ucinio. Takodjer mi nije odgovorio na moje pismo iako ga na to obavezuje Hrvatski Ustav, clanak 46.

Prvo pismo:



Drugo pismo:


Gospodin Plenkovic nije niti u jednom od gore navedena tri slucaja reagirao i pozvao spomenute ministre na odgovornost.
Premijer Plenkovic je pokazao da nema kontrolu nad svojim ministrima, da ne moze ili ne zeli  zastititi Domovinu Hrvatsku od pozara i Hrvatice od silovanja.
S obzirom na te tri navedene tocke Politicki Pokret ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI daje potporu dijelu HDZ-a i Hrvatskim braniteljima za "pokretanje pitanja povjerenja premijeru Plenkovicu."

Pokretanje pitanja povjerenja nam jamci Ustav Republike Hrvatske!


Članak 116.
(1) Na prijedlog najmanje jedne petine zastupnika u Hrvatskom saboru može se pokrenuti pitanje povjerenja predsjedniku Vlade, pojedinomu njezinom članu ili Vladi u cjelini.



 SKICA PARLAMENTARNOG PROGRAMA Politickog Pokreta ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI za I. do X. izborne jedinice nalazi se POD LINKOM:
 


PARLAMENTARNI PROGRAM Politickog Pokreta "ZAUVIJEK VJERNI DOMOVINI" za XI. IZBORNU JEDINICU (HRVATSKO ISELJENISTVO), ZA SLIJEDECE PARLAMENTANE IZBORE NALAZI SE POD SLIJEDECIM LINKOM:

http://drazenkatic.blogspot.de/2017/07/xi-izborna-jedinica-hrvatsko.html


Nema komentara:

Objavi komentar